Pożar w Żarnówce

Powiększ obraz

29 września 2020r. o godzinie 14:42 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Żarnówka płonie dom mieszkalny.

Po dojechaniu strażaków w okolicę osiedla, gdzie pali się dom, okazało się, że budynek objęty pożarem znajduje się na polanie w lesie oddalony od drogi głównej powiatowej ok.0,5 km. Do budynku prowadzi stroma, wąska droga leśna, nie utwardzona, śliska z uwagi na występujące wcześniejsze opady deszczu.

Po dotarciu pieszo na miejsce strażaków pożarem objęte było całe poddasze budynku.

W pierwszej fazie działań zbudowano linię główną na długości 500m od drogi powiatowej w kierunku pożaru. Następnie przystąpiono do gaszenia palącego się budynku. Między czasie wprowadzono dwóch ratowników w sprzęcie ODO z kamerą termowizyjną celem przeszukania budynku na obecność osób. Strażacy ewakuowali mienie z budynku mieszkalnego, sprzęt RTV, AGD, meble. Następnie przystąpiono do całkowitej rozbiórki konstrukcji dachu oraz drewnianej podłogi na poddaszu, częściowej rozbiórki nadpalonych drewnianych ścian budynku. Dokonano przelania siana oraz słomy która została wyrzucona na zewnątrz z poddasza budynku.

W działaniach udział brało 11 zastępów 52 strażaków.

Przyczynę zdarzenia wyjaśnia Policja.