Miejscowe zagrożenie w Sidzinie – nieznana substancja w rowie.

Powiększ obraz

13 maja 2020r. około godziny 18:00 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej otrzymał informację z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o nieznanej substancji koloru niebieskiego płynącej w rowie na jednym z osiedli w miejscowości Sidzina.

Po dotarciu pierwszych zastępów na miejsce strażacy zastali w rowie rozlaną niezidentyfikowana substancja koloru niebieskiego. Dodatkowo substancja wpływa do potoku z rowu melioracyjnego znajdującego się przy drodze do osiedla i przebiegającego obok posesji.

Straż Pożarna w miejscu wpływania substancji rozstawiła rękawy sorpcyjne celem ograniczenia dalszego rozlewiska substancji w potoku Bystrzanaka. Dalej zlokalizowano wraz z funkcjonariuszami Policji przybyłymi na miejsce początek rozlewiska, który znajdował się na jednej z posesji. Ze względu na trudność w ustaleniu co to za substancja na miejsce zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego Państwowej Straży Pożarnej. W czasie dojazdu grupy chemicznej na miejsce strażacy przywieźli zbiorki plastikowe 1000l., do których przepompowali substancję zgormadzoną w cieku wodnym. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego za pomocą mobilnego urządzenia analitycznego – spektrofotometru ustaliła, że nieznana substancja to niebieski barwnik drukarski.

W działaniach udział brało 6 zastępów Państwowej Straży Pożarnej – 16 ratowników (w tym: specjalistyczne grupy ratownicze: SGRChem-Eko Kraków 6, SGRChem Nowy Targ) 2 zastępy OSP 9 druhów, a także inne służby: przedstawiciel Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Krakowie,  przedstawiciel Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego Sucha Beskidzkiej, Wójt Gminy Bystra- Sidzina.

Działania trwały 5 godzin i 45 minut.

Czynności wyjaśniające w sprawie rozlania barwnika drukarskiego prowadzi Policja oraz Inspekcje Ochrony Środowiska.