Tragiczny pożar w Zawoi

Powiększ obraz

18 stycznia 2019r. o godzinie 16:52 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego wpłynęła informacja z WCPR-u, że obok wyciągu WOJTEK pali się dom. Dojazd do miejsca zdarzenia był bardzo utrudniony ze względu na trudne warunki drogowe spowodowane oblodzeniem, stromym podjazdem oraz dużą ilością sypkiego śniegu (zalegająca warstwa około 1m śniegu). Pierwszy przybyły zastęp OSP zastał budynek mieszkalny cały objęty ogniem.

Strażacy od osób postronnych uzyskali informację, że wewnątrz obiektu prawdopodobnie znajduje się mężczyzna. Przystąpiono do budowy linii gaśniczych na odległość ok 200 m., a następnie do gaszenia. W miarę przybywania kolejnych zastępów liczbę linii gaśniczych zwiększono do 5. Jednocześnie trwała akcja poszukiwania osoby wewnątrz budynku przez roty wyposażone w sprzęt ochrony dróg oddechowych i kamerę termowizyjną. Po ugaszeniu pożaru odnaleziono zwęglone ciało mężczyzny. Z budynku wyniesiono również 2 butle propan – butan.
Po lokalizacji pożaru wyrzucono palące się siano oraz słomę z poddasza budynku i przelano je wodą. Dogaszono palące się konstrukcje drewniane dachu i ścian. Strażacy miejsce prowadzenia działań przekazali Policji, która prowadzi dalsze czynności dochodzeniowe. Na miejsce przybył Prokurator.
W działaniach udział brało 12 zastępów 54 strażaków.