Przegląd instalacji wentylacyjnej oraz dymowej w KP PSP Sucha Beskidzka.

Powiększ obraz

27 listopada 2018r. kominiarze sprawdzili instalację wentylacyjną oraz dymową w KP PSP Sucha Beskidzka. Mając na uwadze występowanie coraz niższych temperatur zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców powiatu suskiego o zachowanie szczególnej rozwagi podczas korzystania z urządzeń grzewczych. Występowanie bardzo niskich temperatur skutkuje większą liczbą pożarów obiektów mieszkalnych spowodowanych nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych.

Co czwarty pożar powstaje w naszym mieszkaniu – tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej i zbyt często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. W 2017 roku w Polsce odnotowano prawie 32 tys. pożarów w obiektach mieszkalnych, 4328 osób trafiło do szpitala, 475 osób poniosło śmierć w pożarach, a 73 osoby zginęły od zatrucia tlenkiem węgla. Na terenie powiatu suskiego w okresie zimowym 2017/2018 w budynkach powstało 68 pożarów, z czego 43 z nich miały związek z pożarami sadzy, a więc z brakiem wymaganego czyszczenia przewodu dymowego. Dwie osoby poniosły śmierć w związku z pożarem budynku mieszkalnego. Dojazd pierwszej jednostki straży do tragicznego pożaru przedstawia poniższy film.

Poniżej wyciąg z przepisów dotyczących obowiązku czyszczenia przewodów dymowych (tzw. kominów).
Wyciąg z przepisów

Wystarczy jakieś niedopatrzenie, wadliwy stan techniczny systemów wentylacyjnych, dymowych, spalinowych czy też urządzeń grzewczych albo nieszczęśliwy zbieg okoliczności i może dojść do wybuchu, pożaru lub zaczadzenia. Zaczadzenie może być również spowodowane tym, że w okresie zimowym większość osób uszczelnia otwory okienne i drzwiowe przed zimnem. Ogranicza się przez to wymianę powietrza, a tym samym nie dostarcza się wystarczających ilości tlenu do budynku. Prowadzi to do niepełnego spalania paliwa w urządzeniach grzewczych, a produktem takiego spalania jest tlenek węgla potocznie zwany czadem, który emitowany jest do pomieszczeń wskutek braku odpowiedniej wentylacji.

Wyposażając obiekty w kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym należy pamiętać o spełnieniu wymagań budowlanych, podłączenia ich do samodzielnego przewodu dymowego, zapewnieniu właściwej wentylacji pomieszczenia.

W 70% przyczyną śmierci jest zetknięcia z dymami i toksycznymi produktami spalania, takimi jak tlenek węgla, chlorowodór, cyjanowodór. Pomimo tego, że bezpośrednią przyczyną śmierci są najczęściej silnie trujące produkty spalania i rozkładu termicznego, ciągle bardzo mało popularne jest wyposażanie domów w czujki dy­mu.

Pożary to zagrożenie, którego nie można lekceważyć. Ogień łatwo wymyka się się spod kontroli, szybko rozprzestrzenia i czyni nieodwracalne straty. Powoduje ogromne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. A przecie można się przed nim ustrzec. To zależy bardzo często od nas samych.

Rys. 1. Jak rozpoznać obecność czadu?

Rys. 2. Metody ochrony przed pożarem – czujnik dymu/czadu.

Rys. 3. Metody ochrony przed pożarem – gaśnica.

Rys. 4. Metody ochrony przed pożarem – dbałość o sprawność instalacji.

Domowe czujki dymu to prosty sposób na zabezpieczenie domu przed pożarem. Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym powstał pożar. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz ugaszenie ognia w zarodku co znacznie ogranicza straty.

Na rynku jest dużo różnych modeli czujek dymu. Przy wyborze nie kierujmy się tylko ceną. Wybierzmy profesjonalną czujkę, renomowanego producenta, która ma certyfikat zgodności, co oznacza, iż została przebadana w profesjonalnym laboratorium certyfikującym na zgodność z normą EN 14604: autonomiczne czujki dymu. Dopiero taka czujka gwarantuje nam bezpieczeństwo przez wiele lat. Istotny jest także okres gwarancji – najlepiej 5 lat.

Przed instalacją czujki dymu należy koniecznie zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją producenta, w której znajdziemy wszelkie istotne informacje, w tym: zasady montażu, obsługi i testowania, wymiany baterii, maksymalny czasookres użytkowania czujki itp.

Niestety, to człowiek jest najsłabszym ogniwem i najczęstszym sprawcom pożarów. Pamiętaj! Bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych nie tylko w naszych rękach, zależy ono także od Ciebie. Bardzo często sprawcy pożarów stają się jego ofiarami.