Narodowe Święto Niepodległości w Suchej Beskidzkiej

Powiększ obraz

W Suchej Beskidzkiej miejskie Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się przed południem na cmentarzu parafialnym od złożenia kwiatów na Kwaterze Wojskowej. Następnie uczestnicy wydarzenia udali się do kościoła pw. NNMP, gdzie program muzyczny przygotował Miejski Chór „Jasień” pod dyrekcją Pani Małgorzaty Kubieniec. Uroczysty charakter Mszy Św. w intencji Ojczyzny podkreśliła homilia ks. Wiesława Popielarczyka – proboszcza suskiej parafii oraz obecność licznych  pocztów sztandarowych, reprezentowanych przez: Komendę Powiatową Policji, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP  RP, Ochotniczą Straż Pożarną Sucha Beskidzka Błądzonka, Ochotniczą Straż Pożarną Sucha Beskidzka Miasto,

Zarząd Miejski Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze “Ziemi Babiogórskiej” Oddział w Suchej Beskidzkiej, Szkołę Podstawową Nr 1 im. Jana Pawła II, Liceum Ogólnokształcące Nr 1 im Marii Skłodowskiej – Curie, Zespół Szkół im. Walerego Goetla oraz Zespół Szkół im. Wincentego Witosa. Po Mszy Świętej przedstawiciele samorządu, instytucji i stowarzyszeń oraz licznie zebrani mieszkańcy miasta w asyście pocztów sztandarowych wzięli udział w uroczystym przemarszu prowadzonym przez Miejską Orkiestrę Dętą na ulicę Józefa Piłsudskiego, aby złożyć wieńce i  kwiaty pod tablicą upamiętniającą postać Marszałka i oddać hołd tym, którzy walczyli o naszą niepodległość.  Wartę Honorową w tym miejscu pełniła Jednostka Strzelecka – Pluton Sucha Beskidzka oraz harcerze z Drugiego Szczepu Drużyn Harcerskich „Horyzont” w Suchej Beskidzkiej.

W swoim wystąpieniu Burmistrz Miasta Stanisław Lichosyt stwierdził jak ogromne wyzwanie stanęło sto lat temu przed twórcami nowej Rzeczpospolitej związane z organizacją struktur państwa, odbudową gospodarki, czy rozwiązywaniem problemów społecznych zwłaszcza, że  odrodzona Polska, nie dość, że zrujnowana przez wojnę, to jeszcze stanowiła zlepek trzech różnych systemów państwowych. Podkreślił, że powinniśmy  pamiętać o Tych, którym niepodległość zawdzięczamy. …„Powinniśmy im dziękować i okazywać szacunek, ale też musimy uczyć się od Nich, również na błędach, które oni sami popełniali, po to abyśmy już nigdy nie musieli przeżywać na nowo narodowych dramatów…Warto jednak zadać sobie pytanie w tym szczególnym dniu – czy rzeczywiście uczymy się na błędach ? I tu mamy problem, przecież my dzisiaj nie potrafimy nawet porozumieć się w sprawie sposobu świętowania tej pięknej rocznicy. Do głosu coraz częściej dochodzą akceptowane przez część elit, radykalne i skrajne poglądy nacjonalistyczne mylone często z patriotyzmem, dzielą nasz naród osłabiając Państwo. Są zagrożeniem dla bezpieczeństwa i wolności, którą z tak wielkim trudem udało nam się odzyskać.”

W dalszej części wystąpienia burmistrz zwrócił uwagę na wartości jakimi są  wolność i niepodległość.

…”Tak bardzo przyzwyczailiśmy się do wolności i niepodległej Polski, że te wartości stały się dla nas oczywiste i powszechne. Wydaje nam się, że to niemożliwe żeby mogło być inaczej. Tymczasem nic nie jest na zawsze, ojczyzna stawia przed nami obowiązki patriotyczne, które w czasie pokoju, każdy z nas, niezależnie jaką ma pozycję, jaką pełni funkcję, winien wyrazić codziennym uczciwym życiem i rzetelnym wykonywaniem swojej pracy, umiejętnością życia nie tylko dla siebie, ale także dobra wspólnego.”

Na koniec podziękował zebranym za liczne przybycie i uczestnictwo w patriotycznej manifestacji, które jest znakiem pamięci o Ojczyźnie. Na zakończenie uroczystości Miejska Orkiestra Dęta zaprezentowała repertuar utworów patriotycznych. Artystycznym zakończeniem wydarzenia był wieczorny koncert w Sali Rycerskiej suskiego zamku, podczas którego wystąpili laureaci XI Festiwalu Pieśni Patriotycznej „To Polska – Moja Ojczyzna” pod patronatem Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka. W wypełnionej po brzegi Sali Rycerskiej zgromadzona publiczność mogła wysłuchać pięknych i często wzruszających  pieśni patriotycznych w oryginalnych aranżacjach.

tekst: Lucyna Steczek

zdjęcia: UM Sucha Beskidzka