IV Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo-Gaśnicze.

Powiększ obraz

14-15 września 2018r. na terenie gminy Stryszawa i Suchej Beskidzkiej zostały zorganizowane już po raz IV Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo-Gaśnicze. W zawodach udział wzięło 25 drużyn z powiatów suskiego, pszczyńskiego,  wadowickiego, żywieckiego, bielskiego, krakowskiego i tarnowskiego. Organizatorem, jak co roku była OSP z Lachowic, przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej.

W piątek w siedzibie KP PSP Sucha Beskidzka odbyło się oficjalne otwarcie oraz powitanie uczestników zawodów, następnie kolumna samochodów strażackich przejechała do Lachowic, gdzie otrzymali instrukcje dotyczące czterech zadań nocnych.
Od godziny 21:00 do godziny 4:00 zespoły zmagały się z zadaniami przygotowanymi przez organizatora. Do zadań nocnych należało:
– ugaszenie płonącego budynku, gdzie w środku znajdowała się osoba poszkodowana
– udzielenie pomocy osobie poszkodowanej, która wypadła z wysokości oraz elektrykowi który został w koszu porażony przez prąd
– udzielenie pomocy podczas wypadku samochodu osobowego z rowerzystą.
– usunięcie samochodu tarasującego wyjazd z OSP w Krzeszowie.
Do zadań dziennych należało:
– udzielenie pomocy przy zderzeniu samochodu osobowego z przyczepą ciągnika rolniczego
– gaszenie pożaru lasu, gdzie podczas gaszenia kierowca samochodu pożarniczego zasłabł
– udzielenie pomocy operatorowi koparki ukąszonemu przez osy,
– udzielenie pomocy poszkodowanym po zderzeniu dwóch pociągów
Podczas zawodów ekipy musiały zmierzyć się również z testem wiadomości oraz pokonać tor przeszkód.

Organizatorzy IV Podbagiogórskich Zawodów Ratowniczo-Gaśniczych, zadbali o każdy szczegół poszczególnych konkurencji oraz czuwali nad sprawnym i przepisowym przebiegiem zawodów. Zmagania drużyn obserwowane było przez kierownictwo KP PSP Sucha Beskidzka. Nad sprawnym przebiegiem czuwała komisja sędziowska składająca się z funkcjonariusz KP PSP Sucha Beskidzka, ratowników i pracowników medycznych Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz druhów ochotników.

Klasyfikacja:
1. OSP Bestwina
2. OSP Kobiernice
3. OSP Wieprz
4. OSP Czechowice
5. OSP Kuków
6. OSP Zabrzeg
7. OSP Czaniec
8. OSP Kryspinów
9. OSP Świętoszówka
10. OSP Białka