Pożar budynku mieszkalno – usługowego w Suchej Beskidzkiej

Powiększ obraz

10 czerwca 2018r. stanowisko kierowania komendanta powiatowego PSP otrzymało zgłoszenie, że pali się pomieszczenie sklepu elektrycznego znajdującego się na parterze budynku ,nad pomieszczeniem sklepu na pierwszej kondygnacji znajdują się mieszkania w nich znajduje się 2 osoby dorosłe i piątka dzieci .Droga ewakuacyjna dla mieszkańców odcięta osoby te znajdują się na dachu budynku.

Pod dojeździe na miejsce na ulicy panowało duże zadnienie,  5 osób (2 dorosłe oraz 3 dzieci na dachu budynku) dwójka dzieci została ewakuowana z dachu przed przybyciem straży. Ewakuacji dokonał strażak, który jechał na służbę do swojej macierzystej jednostki KP PSP Żywiec i zauważył pożar.

Działania pierwszych przybyłych zastępów polegały na ewakuacji pozostałych pięciu mieszkańców przy użyciu drabiny przystawnej. Osoby ewakuowane (w sumie piątka dzieci w wieku od 5 do 12 lat oraz dwie osoby dorosłe umieszczono w sąsiednim budynku pod nadzorem policjanta, a po przybyciu na miejsce zespołu medycznego zostały przekazane kierownikowi ZRM). Na początku podano dwa  prądy wody w natarciu do wewnątrz budynku, roty zabezpieczenie w sprzęt ochrony dróg oddechowych.

Przybyły Komendant Powiatowy podtrzymał podjął decyzje o podaniu dodatkowo dwóch prądów piany ciężkiej na palące się wnętrze sklepu oraz wprowadzono dodatkowe roty w sprzęcie ochrony dróg oddechowych do wnętrza budynku. Strażaków pracujących wewnątrz zabezpieczała rota zabezpieczająca. Sprawiono dwie drabiny przystawne celem dotarcia do połaci dachowej. Zorganizowano zaopatrzenie wodne na bazie hydrantów. Po lokalizacji i ugaszeniu pożaru  rozebrano nadpalone elementy budynku. Poddasze budynku przewietrzono i sprawdzono kamerą termowizyjną- brak zarzewi ognia.

Wskutek awarii autopompy samochodu GCBA z OSP Stryszawa, lekkiemu wypadkowi uległ kierowca, który doznał oparzeń 1 stopnia twarzy i ręki. Został przewieziony do szpitala rejonowego w Suchej Beskidzkiej.

Zabezpieczeniem Działań na drodze DW 946 zorganizowała i zabezpieczyła Policja.

W działaniach udział brało 16 zastępów 75 strażaków, dwie karetki pogotowia, dwa radiowozy. Nikt z osób przebywających w Budniku nie został ranny.