Zdarzenie chemiczne w Suchej Beskidzkiej

Powiększ obraz

30 maja 2018r. około godziny 16:00 stanowisko kierowania komendanta powiatowego otrzymało zgłoszenie z Policji, że na posesji przy ulicy Zamkowej znajdują się pojemniki z niezidentyfikowaną substancją oznaczone napisem ” Magazyn, Uwaga Trucizna”.

Po dojeździe na miejsce strażacy zabezpieczyli miejsce prowadzenia działań. Wyznaczono strefę koło 50 metrów  wokół posesji na której znajdowały się pojemniki z nieznaną substancją.  Strażacy ubrani w ubrania chemiczne i aparaty ochrony dróg oddechowych podjęli próbę identyfikacji  substancji z wykorzystaniem dostępnych urządzeń z JRG Sucha Beskidzka. Urządzenia nie wykazały zagrożenia . W międzyczasie na miejsce zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego z JRG Nowy Targ oraz SLRChem z JRG 6 Kraków.

Strażacy z JRG nr 6 z Krakowa za pomocą spektrofotometru ustalili, że substancja, która znajduje się w 47 pojemnikach (każdy pojemność po 1000 litrów – napełnienie znikome) to TARBOLENIE (COAL TAR) smoła węglowa, która służy do konserwacji podkładów kolejowych. Natomiast w  8 beczkach stalowych o pojemności 200 litrów najprawdopodobniej zużyty olej silnikowy. W związku z tym kierujący działaniem ratowniczym po konsultacji z dowódca specjalistycznej grupy Chemiczno- Ekologicznej podjął decyzje o zabezpieczeniu miejsca składowania substancji poprzez odpowiednie oznakowanie za pomocą taśmy ostrzegawczej i przekazaniu miejsca zdarzenia pracownikom Straży Miejskiej