Ćwiczenia na lodzie

Powiększ obraz

16 lutego 2018 roku na zamarzniętym Stawie Koła Wędkarskiego z Suchej Beskidzkiej  odbyły się ćwiczenia z zakresu Ratownictwa Wodnego – ratowanie osób, pod którymi załamał się lód.

JRG Sucha Beskidzka oraz jednostki OSP wyznaczone do ratownictwa specjalistycznego na poziomie podstawowym z zakresu ratownictwa na wodach (OSP Sucha Beskidzka Miasto, OSP Zembrzyce, OSP Maków Podhalański, OSP Jordanów, OSP Kuków) ćwiczyli ratowanie tonących osób z przerębli przy pomocy specjalistycznych sań lodowych, węża W-75 napełnionego powietrzem, drabiny nasadkowej.

Była to też doskonała okazja, aby przećwiczyć inne techniki podejmowania osób tonących z zimnej i skutej lodem wody. W tym celu wykorzystano między innymi: drabiny, koło ratunkowe oraz rzutki ratownicze. Wszystko po to, aby w jak najkrótszym czasie ewakuować pozoranta na brzeg, nie zapominając przy tym o właściwej asekuracji ratowników.

Były to pierwsze ćwiczenia na lodzie zorganizowane na terenie powiatu suskiego. W związku z zalewaniem zbiornika Świnna Poręba, apelujemy do mieszkańców powiatu suskiego, aby nie wchodzić na zamarzniętą taflę Jeziora Mucharskiego. Strażacy w tej kwestii  apelują o rozwagę i rozsądek.